theme

کوچه هایی باریک تراز کوچه های اشتی کنان…

کوچه هایی باریک تراز کوچه های اشتی کنان…

جناب آقای دکتر آخوندی
وزیر محترم مسکن و شهرسازی
امروز توفیق حضور در مراسم غبار روبی امام زاده عبدلله از نوادگان حضرت امیر المومنین را داشتم (منطقه ۹ تهران )امام‌زاده‌ای که جدا شدن از بارگاهش برای بسیاری از مردمان آن منطقه همراه با دلتنگی است . محله‌ای که روی نقشه‌های شهر تهران فرسودگیش را آشکارا نشان داده‌اند .. اما آنچه دیده می شد بسیار دردناک‌تر از ان چیزی بود که در کاغذ به بافت فرسوده نام گرفته است . فرسودگی تنها یک صفت نیست که بر بخشی از محلات شهر سایه انداخته است .فرسودگی رنج بی‌پایانی است که هر روز عده‌ای با آن زندگی می‌کنند. فرسودگی تنها به خانه‌های لرزان رو به ویرانی اطلاق نمی‌شود. فرسودگی زندگی پر مخاطره‌ی ساکنان آن خانه است. فرسودگی تنها حکایت از ریزدانه بودن پلاک‌ها ندارد. فرسودگی فریاد می‌کند زندگی در نهایت تنگی از ثانیه ها عبور میکند .همسایه های حرم این امامزاده خادمان بی‌ادعای بودند که امید به شمارا از دل کنده ودل به معجزه بسته بودند ..
کسی مرا میهمان خانه‌اش کرد و من شرمنده از پذیرش این میهمانی همراه او راه افتادم. رسیدیم به دالان تنگی که حتی به اندازه شانه‌های من عرض نداشت. اسم آن دالان کوچه بود. کوچه هایی باریک تراز کوچه های اشتی کنان . را…

425808953_27156_8595186201025411200
مردم چه مهربان و مهمان‌نوازبودند اگر من به جای آنها بودم و عضو شورای شهر مهمان من بوداو را مقصر تمام مشکلاتم می‌دیدم و حداقل بار تمام روزهای سختم را چون فریاد بر سرش آوار می‌کردم. گفتم برایتان بسته تشویقی آوردم که اگر انجام شود خانه ومحله شماآباد می‌شود و خانه‌هاتان لباس نو می‌پوشد .
اما دیدم آن بسته تشویقی و آن تبلیغ و آن وام و آن بخشودگی عوارض صرفاً پشت میز و در مذاکره در جلسات و در تریبون مصاحبه‌های رنگارنگ به کار می‌آید.
من اینجا حقیقتی را دیدم که بسته تشویقی شما آن را ندیده ، حس نکرده و هیچ زبان مشترکی با آن ندارد.
این بسته‌های تشویقی نه خانه‌ای را نومی‌کند و نه قادر است لباس کهنه ای را از تن محله‌ای بیرون بیاورد و آن را نو کند.
شرمنده شده بودم شرمنده امام‌زاده‌ای که همسایگانش در بخشی از کلان شهر تهران اینگونه زندگی می‌کنند. شرمنده مردمی که همیشه پای انقلاب ایستاده بودند و خواهند ایستاد.
شرمنده بسته تشویقی شدم که همه مسئولان می‌دانند در کجا پر می‌شود. در همین محلات فرسوده. در همین محله امام‌زاده عبداله
آقای وزیر… وقت آن است که اعلام کنید بسته‌های تشویقی به رویاپردازی شباهت دارد تا به راهکاری برای برون رفت از معضل فرسودگی. وقت رفتن بود بچه‌ها مشغول نقاشی بودند خانه هایشان را به رنگ خاکستری می کشیدند . گفتم: بچه‌ها کاغذ چرک‌نویس برای تمرین احتیاج ندارید.؟کاغذ های بسته تشویقی را گذاشتم کنار دستشان…
معصومه آباد عضو شورای اسلامی شهر تهران