theme

گفتگو با دکتر سولماز رضایی در رادیو گفتگو

گفتگو با دکتر سولماز رضایی در رادیو گفتگو

برنامه ” گفت و گوی فرهنگی” رادیو گفت و گو با موضوع ( معماری ایران، گمشده در بساز و بفروشی) با حضور خانم دکتر سولماز رضایی، استاد دانشگاه معرفی سازمان زیبا سازی و دکتر عبدالحمید نقره کار، عضو انجمن معماری روانه آنتن شد.

دکتر نقره کار در ابتدا با بیان اینکه معماری یک هنر فردی مانند شاعری نیست، عنوان کرد : معماری، هنر اجتماعی ، اقتصادی و فناورانه است و تا زمانی که زیرساخت های شهرسازی به خوبی انجام نشود دستیابی به معماری فاخر ممکن نیست.

وی در ادامه افزود : مباحث میان دانشی مانند هنر و معماری ریشه در علوم انسانی است به این معنا که تا انسان شناخته نشود زیبایی شناخته نمی شود و هنر پدیدار نمی شود و آنجاست که معماری با ساختمان سازی برابر می شود و به نیازهای فرهنگی و اجتماعی توجهی نمی شود.

این عضو انجمن معماری با ابراز تاسف از اینکه دروس معماری ما هنوز ایرانی – اسلامی نشده است ، عنوان کرد : کتاب های درسی بر اساس هویت ما طراحی نشده است.ما به دنبال زیربنای لیبرال و سرمایه داری غرب هستیم در حالی که خود آنها در این زمینه به بن بست رسیده اند و هنر معماری از بعد معنایی در این سرزمین ها دچار مشکل شده است.

دکتر نقره کار با بیان اینکه شهرداری ها در زمینه معماری متخصص نبوده اند و تنها به درآمدزایی فکر کرده اند، افزود : شهرداری خود به تنهایی قوه قضائیه ، مجریه و مقننه است به عبارتی دیگر خودش تراکم تعریف می کند، جریمه می کند و برای برخورد هم قانون تصویب می کند.

وی اضافه کرد : مشخص نیست شهرداری بر اساس چه معیاری تراکم را تعریف می کند .در حالی که شورای عالی معماری و شهرسازی که مرکز ثقل تصمیم گیری است باید تراکم را تصویب کند و شهرداری باید فقط مجری باشد اما خودش اجازه تخلف را می دهد تا درآمد کسب کند.

دکتر نقره کار تاکید کرد : در طرح جامع تهیه شده، میزان تراکم ۵۰ سال آینده کشور فروخته شده است در حالی که سرانه ای برای آن موجود نیست و نتیجه آن، محیط زیست فعلی ، ترافیک و استرس ها و … است.

وی خاطرنشان کرد: نقشه راه اسکان مطلوب انسان باید براساس کارآفرینی و تولید در سطح ملی تهیه شود،شهرداری باید فقط مجری باشد و مهاجرت معکوس به صورت انقلابی از کلانشهر به شهرهای کوچک از جمله کارهایی است که باید برای نجات خودمان انجام دهیم.

در ادامه برنامه دکتر سولماز رضایی عنوان کرد : تا زمانی که نگاه به معماری و شهرسازی ، صرفا اقتصادی باشد و نگاه هنری و هویتی در آن کمرنگ شود ، شهری خواهیم داشت که خانه هایش فاقد هویت ایرانی و اسلامی است و انگار قرضی است و به ما تعلق ندارد.

وی تاکید کرد :شورای عالی معماری و شهرسازی کشور باید تقویت شود و به آن بها داده شود تا شهرداری نتواند خارج از حدود قواعد و ضوابط این شورا اجازه صدور پروانه شهرسازی داشته باشد.

استاد دانشگاه معرفی سازمان زیبا سازی گفت: شورای عالی معماری و شهرسازی باید نگاه عمیق و ریشه ای به مشکلات داشته باشد و تنها به طرح های جامع و تفصیلی بسنده نکند و اگر در مسیری، اشتباهی رخ داد قدرت برگشت و تصحیح آن مشکل را داشته باشد و به بهانه قانون بودن یک طرح ،آن را تا انتها اشتباه انجام ندهد.

 

فایل صوتی برنامه

صفحه مرتبط با برنامه